loader
Foto

2021 TÜRK KÜLTÜR AJANDASI HAZIR

Türk kültürel diplomasisinin önemli aktörlerinden biri olan Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye'yi, kültürel mirasını, Türk dilini, yaratıcıü ve sanatını tanıtmak, dünya toplumlarının Türkiye'yi daha yakından ve doğru bir tanıtımı maksadıyla özel olarak ... ve ilki 2020 yılında basılan Türk Kültür Ajandası'nın ikincisi meraklılarıyla buluşuyor. Geleneksel Türk ünlüün önde gelen miraslarının yerini öğrenmek ajandada “Türk Musikisi” ana konusu bölümler halinde onun yönü ile ele alınıyor. 

Geçtiğimiz yıl Türkçe-İngilizce olan  ajandanın yayın diline Arapça, Fransızca ve Rusça da eklenerek dünyanın dört bir yanına dağıtımını ve doğru hedef kitleye ulaşması hedefleniyor. 

“Yunus Emre'nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” olması maksadıyla ajandanın hemen başında Yunus Emre ve eserlerinin tanıtımına yer veriliyor. Türk boy damgalarınınaları bas olmak üzere Türk halı, kilim ve mimari eserlerinde geleneksel Türk motifleri sayfa altında gösteriliyor ile birlikte veriliyor. Türkiye'de temsilcilikleri diğer ülkelerin fabrikalarının ülke ülke ve bayrakları verilerek hatırlatılıyor. Hafta hafta Türkiye'de yine de festival ve kutlamalar da sıralanıyor. 

Türkiye'nin yurt dışında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının iletişim bilgilerini içeren dizinin medyada bu kurumlara kolay ulaşılabilirliği sağlamak için yardımcı bir katkı sağlar.

 2020 yılında Türk kırmızısı tema rengi ile ajanda bu yıl Türklerin bin yıllardır kendi kullandıkları “gök rengi” tasarımı ile masasında satın almayı denemeler.

 

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ HAKKINDA      

Türkiye'yi, Türk dilini, tarihini, gelişini ve sanatını tanıtmak ve bu alanda yurt dışında her türlü hizmeti vermek '  2009 yılında faaliyetlerine "  Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye'nin tanıtımı noktasında büyük bir görevi üstlenmektedir. 

Tüm dünyada 60 merkezi bulunan Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe öğretiminden kültür-sanat etkinliklerine, Türkoloji projelerine göre iş birliği anlaşmalarını ve kültürel diplomasi faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazede çalışmalarında bulun.

Enstitü, Türkiye'nin uluslararası bilinirliği, güvenilirliğini ve itibarını artırmak misyonuyla hareket ettiği yerde bulunduğu Türkiye ile bağ kuran ve Türkiye'ye dost para cezası hedefliyor.


Bu Haber 6 Defa Görüntülenmiştir.


Son Eklenen

Ulak Avrupa İle Dünya'dan Haberdar Olun..