loader
Foto

ALDATICILAR ÇOK ZEKİ İNSANLARDIR


---İnsanların çoğu söylenen parlak sözlere fazla incelemeden inanır. Kişi hele tanınmış biri ise onun niyet ve maksadını sorgulamak aklına gelmez. Bir adam mesela cami yaptı ise kim onun niyetinden şüphe eder. Hâlbuki Mescidi Dırar da vardır.

---Bunun nedenlerinden biri insanların sorgulama kabiliyetinin zayıflığıdır. Özellikle unvanlı ve mevkili biri ise sırf bundan dolayı onun yalan söylemeyeceğine inanırlar.

---Hâlbuki dünyada yalan söylemeyen bir tek insan bile yoktur. Hiçbir makam ve mevki bir insanın doğru söyleyeceğinin vesikası olmaz. Söylenen sözleri ölçüp biçmeli, tartmalı, bunu söyleyen kişinin bundan bir çıkarının olup olmadığını araştırmalı.

---İnsanlar kafalarında şöyle kurarlar; yahu bu adam hocadır, âlimdir, liderdir, reistir bu kadar yükselmiş bir adam yalan söyler mi? İşte bu, insanların en zayıf noktasıdır.

---Esasında bir konu ne kadar büyük ve önemli ise o konuda insanlara o kadar az güvenmeli. Dini ve milli sembolleri ağzından eksik etmeyenlere ise hiç güvenmemeli

---Tamahkârlıkları insanların aldatılmasına sebep olur. Kolay yoldan para, mal, statü, unvan, diploma, sağlık, kişisel gelişim vaat edenlerin hepsi kandırmaya çalışmaktadır.

---İnsanların en hassas ve en zayıf noktalarından biri güvenlik duygusudur. Biri şayet onlara güvenliklerinin tehlikede olduğunu söylese artık kimsede akıl diye bir şey kalmaz. Böyle bir konuda sorgulamak akıllarına gelmez, hemen inanırlar.

---Aldatıcılar çok zeki insanlardır. Aldatmak onların uzmanlık alanı ve geçim yoludur. İnsanlar arasında aldatanlarla aldananlar hep var olacaktır. Nitekim hayvanlar arasında da bu vardır. “Ne güzel sesin var” diyerek tilki karganın ağzındaki peyniri kapacaktır. 


Ulak Avrupa İle Dünya'dan Haberdar Olun..